www.abort.ee

Algusesse

Sündimise ime

101 põhjust alkoholist keeldumiseks raseduse ajal

Korduma kippuvad küsimused

Mis on FAS/FASD?

Kui palju peab jooma, et see oleks lapsele ohtlik?

Ajalugu

Kümme asja, mida sa peaksid FAS-i kohta teadma

Kampaania plakat

Toeta kampaaniat

Kui palju peab jooma, et see oleks lapsele ohtlik?

Kui lapseootel naine joob alkoholi, siis joob alkoholi ka tema veel sündimata laps. Ei ole olemas tõestatud turvalist kogust alkoholi, mida raseduse ajal võiks ilma riskita juua. Ei ole ka turvalist perioodi raseduse ajal, millal võiks ilma loote tervist ohustamata alkoholi tarvitada. Alkohol võib lootele negatiivselt mõjuda raseduse igal trimestril. Seetõttu, naised peaksid raseduse ajal alkoholist hoiduma. Alkoholist peaksid hoiduma ka rasedust planeerivad või rasedaks jääda võivad (seksuaalselt aktiivsed) naised.
(Centers for Disease Control and Prevention - http://www.cdc.gov/ncbddd/fas/)

Riiklik juhis saab olla ainult üks: alkoholist raseduse ajal hoiduda

USA riiklik peakirurg rõhutab, et naised ei tohiks raseduse ajal alkoholi tarvitada. 2005. aastal väljaantud juhises alkoholi tarvitamise osas raseduse perioodil rõhutas ta:

  • Rase naine ei tohiks alkoholi tarvitada.
  • Rase naine, kes on raseduse ajal alkoholi tarvitanud, peaks selle kohe lõpetama.
  • Naine, kes plaanib rasedust, peaks alkoholist loobuma.
  • Peaaegu pooled rasedustest USA-s ei ole plaanitud. Seega peaks iga naine, kes võib lapseootele jääda, rääkima oma arstiga ja astuma vajalikud  sammud, et tema laps ei puutuks kokku alkoholiga.

(Centers for Disease Control and Prevention) - http://www.cdc.gov/ncbddd/factsheets/FAS_alcoholuse.pdf)

Täielikule alkoholist hoidumisele on juba rasedaid kutsunud Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa, Suurbritannia ja Prantsusmaa valitsused.

Raseduse ajal ei ole alkoholile sobivat kogust ega aega

Kuigi FAS on tavaliselt alkoholi liigtarvitamise tagajärjeks võib ka vähene ja harv alkoholi tarvitamine raseduse ajal tuua endaga kaasa erinevaid alkoholiga seonduvaid sünnidefekte.
Kuna alkohol läbib platsenta väga kergesti ja loode ei ole veel emaga võrdväärselt varustatud alkoholiga toime tulema, saab loode alkoholi mõjust rängemalt osa, mis kestab pikemalt kui ema organismis.
Naised, kes on raseduse algstaadiumeis alkoholist hoidunud võivad arvata, et raseduse lõpuperioodis seda enam tegema ei pea. Kuid teatud kõige keerulisemad aju arengustaadiumid leiavad aset just raseduse teisel ja kolmandal trimestril, ajal, mil närvisüsteem võib saada alkoholi poolt tugevalt mõjutatud. Ka mõõdukas alkoholi tarvitamine võib tõsiselt ohustada arenevat närvisüsteemi.
(Kids Health - http://www.kidshealth.org/parent/medical/brain/fas.html)

Informeeritud naised otsustavad oma sündimata lapse kasuks

Austraalia National Organisation for Foetal Alcohol Syndrome and Related Disorders (http://www.nofasard.org) esindaja Sue Miers usub, et sageli aetakse arstide poolt segamini fetaalne alkoholi sündroom ja ADD (Attention-Deficit Disorder) või ADHD (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder), kuna nende käitumuslikud välised näitajad on väga sarnased. „Laps ei saavuta aga kunagi oma täit potentsiaali kui tal on see puue ja seda ei diagnoosita,” ütles Miers.
Pr. Moers väljendas arvamust, et naistele ei ole antud piisavalt infot alkoholi tarvitamise ohtude kohta raseduse ajal. „Me teame, et rohke alkoholi tarvitamine on seotud suurte kahjudega. Kuid ei ole uurimist, mis kinnitaks, et mingi kogus oleks lootele kahjutu ja seda peaksid naised teadma. Kui me räägime naistele, et alkohol läbib platsenta ja loode saab samasuguse vere alkoholi sisalduse nagu emagi, ütleks enamus naisi: „ma ei soovi seda oma sündimata lapsele.”
Allikas: http://www.theage.com.au:80/news/national/even-the-experts-are-unsure-
how-much-is-safe/2007/04/21/1176697155276.html

Materjalid:

Abiks abistajaile:

- õpetajatele

- meedikutele

- poliitikutele

- vanematele

Uurimused

Voldik

Meediakampaania "Ema, ära joo!"

Meediakampaania "Ema, ära joo!"

Infolehed:

Infoleht 2
Infoleht 3
Infoleht 4
Infoleht 5
Infoleht 6
Infoleht 7
Infoleht 8
Infoleht 9
Infoleht 10
Infoleht 11
Infoleht 12
Infoleht 13
Infoleht 14
Infoleht 15


MTÜ Ühendus Alkoholivaba Eesti. www.ave.ee