top of page
Search
  • Eesti Karskusliit

Õlletehase aktsioon: loosiga alkohoolikuks

11.07.2023 - Olete ehk teiegi näinud sotsiaalmeedias reklaami “Vaat kus looke! 30 aastat tasuta jooke!” “Saku Originaali sünnipäeva puhul loosib Saku Õlletehas 30 aasta jagu jooke.”


Tegema ei pea midagi muud kui oma andmed kirja panema ja heale õnnele lootma. Loositingimused selgitavad, et peaauhinnaks on tõepoolest “Kolmekümneks aastaks tasuta jooke Saku Õlletehase toodangust.” Seal toodangus on ju teadaolevalt ka alkoholivabasid jooke, nii et see ei tähenda automaatselt alkoholi massiivses koguses väljaloosimist. Aga suurema tõenäosusega vist siiski ju tähendab.


Mis moel lubab õlletehas ühe inimese elus järgmised 30 aastat olla? Kirjas on ka auhinna lubastamise tingimused:

  • Kogu aastane auhinna kogus tuleb korraga välja lunastada.

  • Arvestuslikult on ühe kuu auhinnafond on 2 kasti/plokki/kohvrit toodet (ühes kastis 20-24 ühikut jooke, ühes plokis ja kohvris 24 ühikut jooke).

  • Aasta arveldus on kalendriaasta järgi, st igas kalendriaastas saab teha 1 tellimuse.

Mida see siis võiks praktiliselt tähendada? Kuna info on siiski omajagu napp, siis jäävad üles mitmed küsimärgid. Näiteks, kas pudelid/purgid on 330ml või võivad olla ka 500ml? Kui tasuta saab ja on inimese valida, siis tõenäoliselt valiks ikka võimalikult suured kogused.


Aga tõlgendame seda infot siis selliselt vabalt ja eeldame, et kui ma võidan võin ma näiteks tellida Saku Õlletehaselt 48 ühikut (pudelit/purki?) 4,7% kangusega 0.5 liitrist Saku Originaali kuus, mis teeb 576 pudelit aastas. Valikus on ju ka kangemat kraami, kuid kuna kogu kampaania on just selle margi sünnipäeva tähistamiseks, siis äkki saame korraldajast õigesti aru ja vihjatakse nagu just sellele tootele.


Pudelite arv on massiivne. Paneme selle teise perspektiivi ehk mida ütleb alkoinfo.ee alkokalkulaator ja kus läheb Eesti riigis välja öeldud niiöelda madala riski piir?


“Madala terviseriski kogus tervele täiskasvanud mehele on kuni 14 alkoholiühikut nädalas, keskmiselt 2 alkoholiühikut päevas.” 2 alkoholiühikut, kui juuakse meie valitud Saku Originaali, saab väikese ümardamisega kätte ühest pudelist. Nädalasse mahuks seega 7 pudelit ja kuusse 28 pudelit. Õlletehase loosi võitja saab aga 48 pudelit kuus.


Madala riski piir aastas (seame ka selle tugevalt küsimärgi alla) oleks 336 pudelit. Kampaania kingiks sulle 576 pudelit. Ja niimoodi 30-ks aastaks? Kas me saame ikka asjast õigesti aru?


Muidugi jääb ju kõik lõppude lõpuks inimese enda valida. Ta võib üldsegi valida alkoholivabad joogid. Ta võib jagada oma võitu oma sõprade või perekonnaga ehk mitte üksi seda kõike ära juua.


Kuid võitja on ikkagi üks inimene.


Naine?

Ja meie senine kalkulatsioon oli tehtud terve täiskasvanud mehe põhjal. Naisterahva puhul oleksid need madala riski piirmäärad poole väiksemad ehk üks alkoholiühik päevas. Alkoholitootja sugude vahel muidugi vahet ei tee.


Omaette probleemi loob kohustus lunastada kogu aastane auhinna kogus korraga välja. Tõenäosus, et inimene suudab või püüabki selle koguse ühtlaselt tervele aastale laiali jagada, on üsna väike. Üheks piirikaubanduse suurimaks probleemiks oli just suure koguse alkoholi koju varumine. See suurendab võimalust, et inimesed joovad rohkem.


Reklaam Iga äriettevõte teeb sarnaseid kampaaniaid mitte inimeste õnnelikuks tegemiseks vaid ikka iseenda reklaamimiseks ja pildis hoidmiseks. See on reklaamitegevus. Täiesti arusaadav. Reklaamiseadus sätestab, et keelatud reklaamina käsitatakse „mis tahes tarbijamängu, loteriid või võistlust, mida juhises, kirjelduses, reklaamis või mujal seostatakse alkohoolse joogiga või alkohoolse joogi kaubamärgiga.”


Reklaamiseaduse rikkumist siin ei paista, kuna otsesõnu ei lubata ju alkohoolset jooki. Kuigi me saame aru, et sellega on ju tegemist. Äkki ikkagi on seaduserikkumine? Sest kindel viide Saku Originaalile ju on. Äkki võiks Tarbijakaitseamet küsimust kaaluda?!


30 aastat Mis võiks juhtuda ütleme 25 aastase noormehega, kellele selline loosiõnn sülle kukub? Kellele on järgmiseks 30 aastaks igal aastal garanteeritud 576 pudelit õlut? Tuletame meelde, et alkohol on sõltuvust tekitav aine, mis tekitab suurel hulgal erinevaid haigusi ja sotsiaalseid probleeme. Vähiriski arvestades ei ole olemas riskivaba kogust.

44 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page