top of page
Search
  • Eesti Karskusliit

Alkohol võib olla südamele ohtlikum kui varem arvati


24.05.2022 - Euroopa Kardioloogiaühingu (ESC) teaduskongressil Heart Failure 2022 esitatud uuringu kohaselt on alkoholi tarbimise tase, mida mõnedes riikides peetakse praegu ohutuks, seotud südamepuudulikkuse tekkega.


Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on Euroopa Liit maailma kõige rohkem alkoholi tarvitav piirkond. Kuigi on hästi teada, et pikaajaline rohke alkoholi tarvitamine võib põhjustada südamepuudulikkust, mida nimetatakse alkohoolseks kardiomüopaatiaks, näitavad Aasia elanikkonna andmed, et ka väiksemad kogused võivad olla kahjulikud. "Kuna Aasia ja Euroopa elanikkonna vahel on geneetilisi ja keskkonnaalaseid erinevusi, uuriti käesolevas uuringus, kas alkoholi ja kardioloogiliste muutuste osas on eurooplastel sarnane seos südamepuudulikkuse riskiga," ütles uuringu autor dr Bethany Wong St. Vincent's University Hospitalist Dublinis, Iirimaal. "Selle rühma ravi peamine tugisammas on riskitegurite, näiteks alkoholi ohjamine, seega on teadmised ohutute tasemete kohta üliolulised."


Uuringus osales 744 üle 40-aastast täiskasvanut, kellel oli riskifaktorite (nt kõrge vererõhk, diabeet, rasvumine) tõttu risk, et neil võib tekkida südamepuudulikkus, või kellel oli südamepuudulikkuse eelne seisund (riskifaktorid ja südamehaigused, kuid sümptomid puudusid). Keskmine vanus oli 66,5 aastat ja 53% olid naised. Uuringust jäeti välja endised alkohoolikud ja südamepuudulikkuse sümptomitega patsiendid (nt hingeldus, väsimus, vähenenud kehaline võimekus, paistes pahkluud). Südamefunktsiooni mõõdeti ehhokardiograafia abil alg- ja järeluuringul.


Uuringus kasutati Iiri määratlust ühe standardjoogi (st ühe ühiku) kohta, mis on 10 grammi alkoholi. Osalejad liigitati vastavalt nende iganädalase alkoholitarbimise järgi: 1) ei mingit; 2) madal (alla seitsme ühiku; kuni üks 750 ml pudel 12,5% veini või kolm ja pool 500 ml purki 4,5% õlut); 3) mõõdukas (7-14 ühikut; kuni kaks pudelit 12,5% veini või seitse 500 ml purki 4,5% õlut); 4) kõrge (üle 14 ühiku; üle kahe pudeli 12,5% veini või seitse 500 ml purgi 4,5% õlut).


Teadlased analüüsisid alkoholi tarvitamise ja südame tervise vahelist seost keskmiselt 5,4 aasta jooksul. Tulemused esitati eraldi riskirühma ja südamepuudulikkuse-eelse rühma kohta. Südamepuudulikkuse eelses rühmas määratleti südame tervise halvenemine südame pigistamis- või lõdvestumisfunktsiooni halvenemisena või sümptomaatilise südamepuudulikkuse tekkena. Analüüsi korrigeeriti tegurite suhtes, mis võivad mõjutada südame struktuuri, sealhulgas vanus, sugu, rasvumine, kõrge vererõhk, diabeet ja veresoonkonna haigused.


Kokku 201 (27%) patsienti ei kasutanud alkoholi, 356 (48%) olid vähese alkoholi tarvitamise ja 187 (25%) mõõduka või suure alkoholi tarvitamisega. Võrreldes madala tarbimise rühmaga olid mõõduka või kõrge tarbimisega patsiendid nooremad, suurema tõenäosusega mehed ja suurema kehamassiindeksiga.


Südamepuudulikkuse eelses rühmas oli mõõdukas või suur alkoholitarbimine võrreldes alkoholi mittekasutamisega seotud 4,5-kordselt suurema riskiga südame tervisliku seisundi halvenemiseks. Seda seost täheldati ka siis, kui analüüsiti mõõdukat ja kõrget taset eraldi. Riskirühmas ei olnud seost mõõduka või suure alkoholitarbimise ja südamepuudulikkuse eelseks või sümptomaatiliseks südamepuudulikkuseks arenemise vahel. Madala alkoholitarbimise puhul ei leitud kaitsvat seost.


Dr. Wong ütles: "Meie uuring näitab, et üle 70 g alkoholi tarbimine nädalas on eurooplaste puhul seotud südamepuudulikkuse eelsete seisundite halvenemisega või sümptomaatilise südamepuudulikkuse tekkimisega. Me ei täheldanud vähesest alkoholitarbimisest tulenevat kasu. Meie tulemused näitavad, et riigid peaksid propageerima südamepuudulikkuse-eelsete patsientide peale mõeldes madalamaid piirmäärasid."


Allikas: EurekAlert11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page