top of page
Search
  • Eesti Karskusliit

Uuring: Mõõdukas joomine on seotud aju muutuste ja kognitiivse langusega


18.07.2022 - Seitsme või enama alkoholiühiku tarbimine nädalas on seotud kõrgema rauasisaldusega ajus, selgub peaaegu 21 000 inimese uuringust, mis avaldati 14. juulil avatud juurdepääsuga ajakirjas PLOS Medicine. Raua kogunemist ajus on seostatud Alzheimeri ja Parkinsoni tõvega ning see on alkoholiga seotud kognitiivse languse võimalik põhjus.


Üha enam on tõendeid selle kohta, et isegi mõõdukas alkoholitarbimine võib kahjustada aju tervist. Anya Topiwala Oxfordi ülikoolist Ühendkuningriigis ja kolleegid uurisid seoseid alkoholitarbimise ja aju rauasisalduse vahel. Nende 20 965 osalejat Ühendkuningriigi biopangast deklareerisid oma alkoholitarbimise ning nende aju skaneeriti magnetresonantstomograafia (MRT) abil. Peaaegu 7000 osalejal tehti ka maksakujutised MRT abil, et hinnata süsteemse raua taset. Kõik isikud täitsid kognitiivsete ja motoorsete funktsioonide hindamiseks rea lihtsaid teste.


Osalejate keskmine vanus oli 55 aastat ja 48,6% neist olid naised. Kuigi 2,7% pidas end mittejoojateks, oli keskmine tarbimine umbes 18 ühikut nädalas, mis tähendab umbes 7,5 purki õlut või 6 suurt klaasi veini. Uurimisrühm leidis, et alkoholi tarbimine üle seitsme ühiku nädalas oli seotud suurema raua markeritega basaalganglionides, mis on rühm ajupiirkondi, mis on seotud motoorsete liigutuste, protseduurilise õppimise, silmade liikumise, kognitsiooni, emotsioonide ja muu kontrolliga. Raua kogunemine mõnes ajupiirkonnas oli seotud halvemate kognitiivsete funktsioonidega.


See on seni suurim uuring mõõduka alkoholitarbimise ja raua akumuleerumise kohta. Kuigi joomine oli eneseraporteeritud ja võib olla alahinnatud, peeti seda ainukeseks teostatavaks meetodiks, et nii suure kohordi tarbimist kindlaks teha.


Arvestades mõõduka alkoholitarbimise levikut, võivad isegi väikesed seosed avaldada olulist mõju tervele populatsioonile ning sekkumistest tarbimise vähendamiseks üldpopulatsioonis võib olla kasu.


Topiwala lisab: "Seni suurimas uuringus leidsime, et üle 7 alkoholiühiku nädalas joomine on seotud raua kogunemisega ajus. Suurem ajuraua hulk oli omakorda seotud kehvema kognitiivse võimekusega. Raua kuhjumine võib olla alkoholiga seotud kognitiivse languse aluseks."


Terve uurimuse leiad SIIT


Foto: Mischa Hafferty (CC-BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page