top of page
Search
  • Eesti Karskusliit

WHO: Alkohol ei kaitse COVID-19 eest; kättesaadavust tuleks liikumispiirangute ajal vähendada

Updated: Jul 3, 2020

Alkohol on teadaolevalt tervisele kahjulik, suurendab vigastuste ja vägivalla, sealhulgas lähisuhtevägivalla riski ning võib põhjustada alkoholimürgitust.


COVID-19 pandeemia aegsete piirangute ajal võib alkoholitarbimine süvendada tervise haavatavust, riskikäitumist, vaimse tervise probleeme ja vägivalda. WHO Euroopa piirkonna keskus tuletab inimestele meelde, et alkoholi joomine ei kaitse neid COVID-19 eest, ning julgustab valitsusi rakendama alkoholitarbimist piiravaid meetmeid.

Osana oma rahvatervise vastusest COVID-19-le on WHO töötanud koos partneritega välja teabelehe, mis käsitleb müüte ja annab pandeemia ajal juhiseid: “Alkohol ja COVID-19: mida peate teadma”.

Hirm ja väärinformatsioon on tekitanud ohtliku müüdi, et kange alkoholi tarbimine võib tappa COVID-19 viiruse. See ei vasta tõele. Igasugune alkoholi tarbimine võib põhjustada terviseriske, kuid ülikange etüülalkoholi (etanooli) tarbimine, eriti kui see on segatud metanooliga, võib põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi, sealhulgas surma.


Alkoholitarbimine on seotud paljude nakkuslike ja mittenakkuslike haiguste ning vaimse tervise häiretega, mis võivad muuta inimese COVID-19 suhtes haavatavamaks. Eriti kahjustab alkohol keha immuunsussüsteemi ja suurendab kahjulike tervisemõjude riski. Seetõttu peaksid inimesed alkoholitarbimist igal ajal minimeerima, eriti COVID-19 pandeemia ajal.


Alkohol on psühhoaktiivne aine, mis on seotud psüühikahäiretega; eriti haavatavad on riskirühma kuuluvad inimesed või alkoholi tarvitamise häiretega inimesed, eriti kui nad on isoleeritud. Meditsiini- ja raviteenused peavad olema valvsad ja valmis reageerima kõigile abivajajatele.


Alkoholi kättesaadavuse piiramine COVID-19 pandeemia ajal Alkohol põhjustab kogu maailmas 3 miljonit surmajuhtumit aastas, nendest kolmandiku WHO Euroopa regioonis. See pole mitte ainult piirkond, kus alkoholitarbimine ja alkoholitarbijate arv on kõige suurem, vaid see on ka piirkond, kus elanikkonna hulgas on kõige sagedamini alkoholitarbimise häireid ja kõige suurem alkoholi põhjustatud surmade osakaal.


„Alkoholi tarbitakse Euroopa regioonis liiga palju ja see toob endaga kaasa liiga palju ohvreid. COVID-19 pandeemia ajal peaksime tõepoolest endalt küsima, milliseid riske võtame, kui jätame inimesed kodudesse kinni ainega, mis on kahjulik nii nende enda tervisele kui ka kahjustab nende suhteid teistega, sealhulgas vägivalda. ” ütles WHO Euroopa alkoholi- ja illegaalsete narkootikumide programmijuht Carina Ferreira-Borges.


COVID-19 pandeemia ja eriolukordade ajal tuleks kehtivaid tervisekaitse ja alkoholist põhjustatud kahju vähendamise reegleid, näiteks kättesaadavuse piiramine, järgida ja isegi tugevdada; samas tuleks vältida igasugust määruste või nende jõustamise leevendamist.


Seda tuleb täiendada avalikkuse alkoholitarbimise ohtudest teavitamise ning alkoholi- ja narkoteenuste säilitamise ja tugevdamise kaudu.


Allikas: WHO Euroopa

28 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page