top of page
Search
  • Eesti Karskusliit

WHO Euroopa raport toob esile suurtööstuste tervisekahjud

WHO Euroopa raport

20.06.2024 - WHO Euroopa piirkondlik büroo avaldas uue raporti, mis paljastab, kuidas teatud võimsad tööstusharud põhjustavad märkimisväärseid tervisekahjusid ja enneaegseid surmajuhtumeid Euroopas ja Kesk-Aasias. Raport rõhutab, et neli peamist korporatiivset toodet – tubakas, ultratöödeldud toidud, fossiilkütused ja alkohol – on Euroopa regioonis vastutavad 2,7 miljoni surmajuhtumi eest aastas.


Belgia asepeaminister ja sotsiaalasjade ja rahvatervise minister Frank Vandenbroucke esitles raportit Brüsselis toimunud üritusel. Raportis “Mittenakkushaiguste kaubanduslikud determinandid WHO Euroopa regioonis” käsitletakse tööstuste taktikaid, mille eesmärk on maksimeerida kasumit ja kahjustub rahvatervis. Need praktikad süvendavad ebavõrdsust ja suurendavad vähi, südame-veresoonkonna haiguste ja diabeedi esinemissagedust.


WHO Euroopa regiooni direktor dr Hans Henri P. Kluge sõnas, et tööstuste taktikad hõlmavad haavatavatele inimestele sihipärast turundamist, eksitavate väidete levitamist ja poliitikasse sekkumist, mis ohustab rahvatervise saavutusi. "Inimesed peavad olema kasumist tähtsamad," rõhutas ta.


Raportis kirjeldatakse, kuidas erinevad kaubandussektorid, sealhulgas fossiilkütused, tubakas ja alkohol, kasutavad sarnaseid taktikaid poliitika ja avaliku arvamuse kujundamiseks. Suurtööstused kulutavad märkimisväärseid ressursse regulatsioonidele vastu seismiseks ja teaduslike tõendite moonutamiseks.

Raportis toodud juhtumiuuringud näitavad, kuidas tööstused kasutavad avatud ja varjatud meetodeid tervisepoliitikate, nagu tubakakontrolli meetmete ja toitumismärgiste, edasilükkamiseks ja tõkestamiseks. Ebaõnnestumine nende kahjulike tavade reguleerimisel on võimaldanud kaubandusvõimu kasvamise, samal ajal kui avalik heaolu ja tervis on vähenenud.


Minister Vandenbroucke´i sõnul peame ümber mõtlema oma lähenemise nendele riskiteguritele ja käsitlema probleemi süsteemsena, kus poliitika peab võitlema "ületervitavate keskkondade" vastu. "Meie praegused jõupingutused on endiselt ebapiisavad," ütles ta, kutsudes poliitikakujundajaid üles tunnistama probleemi ulatust ja tööstuse tavade mõju rahvatervisele.


Raport kutsub 53 Euroopa regiooni liikmesriiki üles tegelema NCD-de (Non-communicable diseases - mittenakkushaigused) suure ohuga, käsitledes kaubanduslikku mõju kõigil tasanditel ning tugevdades regulatsioone erinevates valdkondades, sealhulgas tervisekahjustavate toodete turustamine, monopolistlikud praktikad ja huvide konfliktide läbipaistvus.

WHO Euroopa piirkondliku büroo strateegiline nõunik dr Gauden Galea rõhutas, et suurte tööstuste kahjulikud praktikad ei kao kergesti ja see on pikaajaline jõupingutus, mis nõuab poliitilist tahet. "Riigid peavad oma edusammudest aru andma 2025. aasta ÜRO kõrgetasemelisel kohtumisel NCD-de teemal," lisas ta.


Raporti peamised soovitused:

  • Tervisepoliitikate kaitsmine tööstuste sekkumise eest

  • Haavatavate rühmade ärakasutamise lõpetamine

  • Rahvatervise eelistamine kaubanduslepingutes


Raportis väljatoodud Eesti (Eestis aitas tervisepartnerite koalitsioon, sealhulgas hambaarstid, õed ja arstid, edendada suhkruga magustatud jookide maksustamise seadusandlust), Kõrgõzstani ja Sloveenia näited näitavad, et vaatamata tugevale tööstuslikule vastuseisule on võimalik saavutada edu rahvatervise kaitsmisel. Palju on veel vaja teha, et aidata poliitikakujundajaid ja avalikke huvirühmi tööstuse võimu ja lobitöö vastu võitlemisel.


 

Allikas: WHO Euroopa

11 views0 comments

Comments


bottom of page