Alkohol ja rasedus
Ei ole ohutut kogust
Alkoholi põhjustatud sünnikahjustustega (FASD) võib kaasneda tõendatult kuni 428 haigust. Need ICD-10 koodiga haigused mõjutavad peaaegu iga organismi süsteemi – kaasaarvatud kesknärvisüsteemi, nägemist, kuulmist, südant, vereringet, seedimist, luu- ja lihaskonda ning hingamiselundkonda.
MIS ON FASD?
Loote alkoholispektri häired (Fetal alcohol spectrum disorders - FASD) on rühm seisundeid, mis võivad tekkida inimesel, kes on enne sündi alkoholiga kokku puutunud. Need seisundid võivad avalduda igal inimesel erinevalt ja ulatuda kergest kuni raskeni. FASD-ga inimestel võivad olla eluaegsed tagajärjed, sealhulgas käitumis- ja õpiraskused ning füüsilised probleemid. FASD on ennetatav, kui arenev laps ei puutu kokku alkoholiga.
​
TUNNUSED JA SÜMPTOMID
FASD-ga inimesel võivad esineda järgmised probleemid:
Käitumisprobleemid
-
Hüperaktiivne käitumine
-
Keskendumisraskused
-
Kehvad arutlus- ja otsustusoskused
Õppimisraskused
-
Kehv mälu
-
Õpiraskused
-
Kõne ja keele arengupeetus
-
Intellektipuue või madal IQ
-
Raskused koolis (eriti matemaatikas)
Füüsilised probleemid
-
Madal kehakaal
-
Kehv koordinatsioon
-
Probleemid südame, neerude või luudega
-
Keskmisest lühem kasv
-
Nägemis- või kuulmisprobleemid
-
Väike peaümbermõõt
-
Une- ja imemisprobleemid imikueas
-
Ebatavalised näojooned, mis hõlmavad lühikesi silmalõhesid (silmalaugude vaheline avaus), lamedat või siledat filtrumit (vagu ülahuule ja nina vahel) ning õhukest ülahuule serva. Tüüpiliste näojoonte olemasolu ei tähenda FASD raskemat vormi ega suuremaid kahjustusi.
​
PÕHJUSED
FASD võib tekkida, kui inimene puutub enne sündi kokku alkoholiga. Ema veres olev alkohol jõuab lapse organismi läbi nabanööri.
​
Raseduse ajal või rasestumist planeerides ei ole teadaolevalt ohutut alkoholikogust. Samuti ei ole raseduse ajal ohutut aega alkoholi tarvitamiseks. Alkohol võib põhjustada arenevale lapsele probleeme kogu raseduse vältel, sealhulgas enne, kui naine teab, et on rase. Kõik alkoholitüübid, sealhulgas veinid ja õlu, on võrdselt kahjulikud.
​
RISKI ENNETAMINE
FASD ennetamiseks peaks naine vältima alkoholi, kui ta on rase või võib olla rase. See on oluline, sest naine võib rasestuda ja mitte teada seda kuni 4–6 nädala jooksul.
​
Raseduse ajal alkoholi tarvitamise lõpetamiseks ei ole kunagi liiga hilja. Kuna aju kasv toimub kogu raseduse vältel, hoiab alkoholi tarvitamise lõpetamine lapse tervist ja heaolu.
​
RAVI
FASD-l ei ole ravi, kuid uuringud näitavad, et varajane sekkumine võib parandada lapse arengut. Ravimid võivad aidata leevendada mõningaid sümptomeid ja käitumisprobleeme, samas kui haridusteraapia võib pakkuda strateegiaid teiste sümptomite haldamiseks.
Konverents: raseduseaegse alkoholi mõju lootele
2015. aasta Novembris korraldas Eesti Karskusliit koostöös Eesti Lastearstide Seltsi ja Eesti Perinatoloogia Seltsiga konverentsi "Raseduseaegse alkoholi mõju lootele". Konverentsi sihtgrupiks oli erinevate valdkondade eksperdid tervishoiusüsteemis – laste-, naiste- ja perearstid ning ämmaemandad, lasteõed ja teised ema-lapse tervisega seotud spetsialistid. Käsitletavate teemadena tõsteti esile teaduslik taust alkoholi kahjulikust mõjust lootele, alkoholist tingitud lootekahjustuste ennetamise olulisus ning diagnoosimise ja edasiste tugisüsteemide vajalikkus.
​
Konverentsil kõnelesid Dr Raja Mukherjee Suurbritanniast (National Clinic for Fetal Alcohol, UK), Dr Nina Kaminen-Ahola Soomest (University of Helsinki), Dr Gro CC Lohaugen Norrast (Sorlandet Hospital, Arendal), Dr Peter Hepper Põhja-Iirimaalt (Queen’s University Belfast), Dr Kersti K. Linask USA-st (University of South Florida) ja Dr Kieran O´Malley Iirimaalt (College of Psychiatrists of Ireland).