top of page

Korduma kippuvad küsimused alkoholi ja raseduse kohta

Oleme vastanud mõnele enamlevinud küsimusele alkoholi, raseduse ja alkoholi põhjustatud sünnikahjustuste (FASD - Fetal Alcohol Spectrum Disorders) kohta.

KÜSIMUS: Kas on okei juua, kui üritad last saada?

Kõige ohutum valik lapse saamise püüdmisel on mõlema vanema jaoks alkoholi vältimine. Kuna ovulatsiooni ja raseduse kinnitamise vahel on tavaliselt kaks nädalat, on oluline, et naised ei tarbiks alkoholi enne, kui nad teavad, kas nad on rasedad või mitte.


KÜSIMUS: Miks peaksid mehed alkoholi vältima?

Me ei tea veel palju selle kohta, kuidas alkohol mõjutab spermat, seega on kõige ohutum variant, et mõlemad vanemad väldiksid alkoholi, kui nad üritavad last saada.


KÜSIMUS: Kas pärast esimest trimestrit võib alkoholi tarvitada?

Aju areneb jätkuvalt kogu raseduse ajal, seega võib alkoholi tarvitamine igal ajal kahjustada aju erinevaid osi. Ei ole olemas alkoholi tarvitamise kogust, mis oleks garanteeritult täiesti "ohutu" või "riskivaba", ega ka ajavahemikku, mis oleks raseduse ajal "ohutu aeg" alkoholi tarvitamiseks.

 

KÜSIMUS: Kas iga nädal võib juua vaid ühe või kaks jooki?

Raseduse ajal ei ole ohutut alkoholikogust, mis tähendab, et isegi üks või kaks jooki võib kahjustada areneva lapse aju. Mida rohkem ja mida sagedamini raseduse ajal alkoholi tarbitakse, seda suurem on FASD-i tekkerisk.

 

KÜSIMUS: Kas platsenta ei filtreeri kahjulikke aineid välja?

Alkohol läbib platsenta. Beebi puutub kokku sama suure alkoholi sisaldusega veres kui ema. Kuna maks ei ole veel täielikult välja kujunenud, ei suuda loode alkoholi töödelda ja tema vere alkoholisisaldus võib olla sama või kõrgem kui emal ning see jääb sellisele tasemele kauemaks.

 

KÜSIMUS: Kas teatud liiki alkoholi on raseduse ajal ohutu juua?

Pole vahet, kas tegemist on šampanja, veini, õlle või kangete alkohoolsete jookidega. Kõik alkohoolsed joogid omavad loodet ohustavat teratogeenset toimet.

 

KÜSIMUS: Kas FASD ei esine ainult nende naiste lastel, kellel on alkoholisõltuvus või kes joovad ennast sageli purju?

Ükski alkoholitarbimise tase ei ole "ohutu" või "riskivaba" arenevale lootele. Kuigi risk on suurim suure ja sagedase alkoholitarbimise korral, eriti raseduse esimesel trimestril, võib ka väike või mõõdukas alkoholitarbimine mõjutada aju arengut igal raseduse etapil.

 

KÜSIMUS: Kas lapsed võivad FASD-st välja kasvada?

FASD on elukestev puue. Seda ei saa ravida, kuid toetuse korral võivad FASD-ga inimesed elada õnnelikku ja tervislikku elu.

 

KÜSIMUS: Kas FASD-ga lapsed näevad teistmoodi välja?

FASD-d nimetatakse sageli "nähtamatuks" puudeks, sest alati ei ole võimalik seda lihtsalt näo järgi kindlaks teha - tegelikult on vähem kui kolmandikul FASD-ga inimestest iseloomulikud näojooned.  Ajukahjustus on see, mis põhjustab füüsilisi, kognitiivseid ja käitumishäireid.

 

KÜSIMUS: Kas kõigil FASD-ga lastel on intellektipuude?

Intellektuaalne puue on intelligentsuskvoodi (IQ) skoor alla 70. Enamiku FASD-ga inimeste IQ jääb vahemikku 70 kuni 80. Mõnel FASD-ga inimesel võib olla kõrgem IQ.

 

KÜSIMUS: Kui kaua jääb alkohol rinnapiima?

Alkohol satub rinnapiima umbes 30-60 minutit pärast joomise alustamist, kus see püsib mitu tundi. Üldine reegel on, et iga alkoholiühiku kohta peate ootama vähemalt kaks tundi, enne kui saate uuesti imetada.

 

KÜSIMUS: Kas alkoholi sisaldava rinnapiima joomine võib kahjustada teie last?

Kui te joote, on alkoholi kontsentratsioon teie veres ja rinnapiimas sama. Seetõttu võib kokkupuutel alkoholiga rinnapiima kaudu olla tõsised tagajärjed lapsele, sealhulgas mõjutada tema aju ja seljaaju arengut.

Allikas: FASD HUB Australia

bottom of page