top of page

Silmad samal kõrgusel

Urmas Viilma

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop

Lapsed vaatavad oma vanematele ja teistele täiskasvanutele alati aukartlikult alt üles. Kuid meie ei tohi neile otsa vaadates teha seda kõrgelt ja kalgilt ülalt alla või altkulmu seirates. Kui soovime oma last lohutada, talle midagi heatahtlikult selgitada, laskume lapse silmade kõrgusele. Kristliku maailma jõulude keskmes on sõnum sellest, kuidas ka Jumal tuli esimesel jõuluööl inimlapsena sündides inimeste lähedale. Et olla meie silmade kõrgusel, et kogeda kõike seda, mida lihtne inimene oma elus tunneb, nii rõõme kui muresid.
 
Esimest jõuluööd võib nimetatakse ka valguse sünnipühaks, sest Jeesus nimetas ennast maailma Valguseks. Ka oma elus peab iga inimene hoidma valguse poole ja eemalduma pimedusest, et hinge ei sööks tumedad mõtted ja tunded, et oleks jõudu endast eemal hoida negatiivne ja kiuslik, et me kõik suudaksime andestada, andeks paluda, leppida asjadega, mida enam muuta ei saa või mille muutmiseks on hilja. Tihti arvatakse, et kõige ebameeldiva unustamise juures on abi klaasist veinist või pudelist õllest ning rõõmustamiseks ja tähistamiseks tuleb tõsta pokaal šampusega. See ei ole õige – inimene ei vaja alkoholi! Küll aga vajame me kõik lähedust, hoolivust, armastust ning seda, et võiksime olla üksteise jaoks tähtsad ja kallid. Nõnda, nagu Jumal tuli jõuluööl meie juurde, laskus meie silmade kõrgusele, sest ta hoolis inimesest, peame ka meie oskama jõulude ajal märgata neid, kes on nõrgemad, väetimad ning vajavad eriliselt meie hoolt ja eeskuju. Sõimes lamades oli Jeesus-laps niisama haavatav ja ohustatud, niisama sõltuv oma täiskasvanud vanematest kui kõik teisedki väikelapsed sündides ja suuremaks sirgudes. 
 
Aidaku jõulupühad ja Jõululapse sünd meil mõista, kes on meie elu kõige suuremaks aardeks ja õnnistuseks ning kelle pärast peame ka oma elu elama ja samme seadma rõõmsa tähelepanelikkuse ja kaine peaga. Meie oleme ju need, kelle eeskujul hakkavad oma elus tähtsaid otsuseid langetama ning samme seadma meie lapsed ja lapselapsed. Seepärast jätkem seljataha kõik seesugune, mis hoiab meid kinni ebameeldivas, kurvas või kurjas ning alustagem iga uut päeva ja aastat selle veendumusega, et jõuluvalgus katab kinni kõik halva ja juhib meid armastuse kaudu uue alguse juurde.

5ded79_0cef1d7c347749e9af80366cdc76a784~
bottom of page