Alkohol ja vähk

Thinking Man on Couch

Paljud ei tea!

Alkoholitarbimine on tubaka tarvitamise ja liigse kehakaalu kõrval üks olulisemaid välditavaid vähitegevuse riskitegureid. 

 

Ometi ei tea paljud inimesed seda seost alkoholi tarvitamise ja vähktõve vahel.

Alkohol on klassifitseeritud esimese astme kantserogeenina nagu näiteks tubakas ja asbestki. Alkoholpõhjustab suu-, neelu-, kõri-, söögitoru-, rinna-, soole- ja maksavähki. Teadlased kinnitavad üha suurema veendumusega, et alkoholi tarvitamine on tähtis riskifaktor ja vähi suhtes pole olemas riskivaba kogust.

Kui suur see risk siis on? Kui paljud vähijuhtumid on tingitud alkoholist? 2011. aastal avaldati uurimus, mis analüüsis alkoholi ja vähi seoseid kaheksas Euroopa riigis: Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Suurbritannias, Hollandis, Kreekas, Saksamaal ja Taanis. Tulemused: kümme protsenti meeste ja kolm protsenti naiste vähijuhtumitest on põhjustatud kas praegusest või varasemast alkoholitarvitamisest.

WHO Cancer Country Profiles 2020 andmetel on 2016. aasta seisuga 7.7% vähisurmadest põhjustatud alkoholi tarvitamise poolt. 2018. aastal oli Eestis vähisurmasid 3916, mis teeb alkoholi põhjustatud vähisurmade arvuks umbes 300 juhtumit aastas.

Vastavalt olemasolevatele riiklikele uuringutele ja küsitlustele ei ole enamik meie kodanikest teadlikud asjaolust, et alkohol põhjustab vähki. Tõendid näitavad, et ainult 20–40% inimestest on sellest seosest teadlikud.

NordAN-i resolutsioon: "Alkohol - vähi riskifaktor

nordan-logo.jpg
Postiaadress: Marjamaa 2, Türi 72211
Tel: 5261884
e-post: lauri@ave.ee
www.ave.ee
Reg nr - 80112575
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now