top of page
Search
  • Eesti Karskusliit

Alkoholi tarbimine COVID-19 ajal

Updated: Jul 3, 2020

Kuigi baarid, restoranid ja pubid on peaaegu kogu ELis suletud ja mõned alkoholitootjad on ümber orienteerunud käsipuhastusvahendite tootmisele, on osade teadete kohaselt alkoholitarbimine tegelikult suurenenud.

Lähedastest eraldatus, ebakindlus haiguse pärast ja igavus võib mõnikord põhjustada dramaatilisi efekte. WHO Euroopa märgib, et vaimse tervise teenused peaksid kehtestatud meetmete tõttu arvestama oma töömahu suurenemisega.


Inimesed ostavad kokku suuremaid koguseid alkoholi. Suurbritannias näiteks ületas alkoholimüük toidukaupade müügi kasvu 22% -lise hüppega. Ettevõtted arendavad tarbijate nõudluste rahuldamiseks kättetoimetamisteenuseid.


Seda toetavad suundumused on uued joogid nagu „oneline aperos” ja „karantiinid”. Kuna baarides või restoranides pole võimalik käia, leiavad inimesed selle asemel viise, kuidas koos võrgus olles juua ja virtuaalsed „happy hour“´d on muutunud tavalisemaks. Nii on „karantiinist“ saanud sotsiaalmeedia nähtus, kus kasutajad jagavad oma jookide retsepte, mis on valmistatud segades viina vitamiinilisanditega.


Nutitelefonidega ühendatud alkomeetriseadmeid tootva ettevõtte BACtrack andmetel jõid USA Bay Area elanikud tavapärasest 42% rohkem ja nad näevad sarnaseid tulemusi ka teistest suurlinnadest.


Alkohol mõjutab immuunsüsteemi Alkoholi tarbimine ei pea olema krooniline, et sellel oleks negatiivsed tagajärjed tervisele. Uuringud näitavad, et alkoholi tarvitamine kahjustab ka immuunsussüsteemi. See on aga täpselt vastupidine sellele, mida keset globaalset pandeemiat näha tahaksime.


„Suuremate alkoholikoguste tarbimine võib kahjustada kopsude ja ülemiste hingamisteede immuunrakke, mis võib omakorda suurendada selliste haiguste nagu tuberkuloos, kopsupõletik ja hingamisteede distressi sündroomi tekkimise riski, rääkimata viirustele vastuvõtlikumaks muutumisest“ ütles Dr Aragona Giuseppe ajalehele Metro News.


Vaimne tervis Sellistel justkui süütutel viisidel oma sõprade ja kolleegidega kontakti hoidmised võivad pikema aja jooksul tuua kaasa negatiivsed tagajärjed. Suurema stressitaseme korral peaksime hoolitsema oma vaimse tervise eest, pöördumata alkoholi kui toimetuleku mehhanismi poole.


Kolmandaks levinuim vaimse tervise häire maailmas on alkoholitarbimise häire (AUD). Praegune pandeemia võib olla AUD-i all kannatavatele inimestele väga suurt stressi põhjustav ja paneb mõned meist murettekitavalt rohkem jooma.


Alkoholi ei tohiks mingil juhul kasutada toimetulekumehhanismina.


Allpool on toodud mõned alternatiivsed strateegiad, mis aitavad meil kõigil sellistel aegadel ärevusega toime tulla.


Kuidas COVID-19-ga hakkama saada ilma liiga palju alkoholi tarbimata:

# Videokõnede kaudu teistega ühenduse loomine (ka teepeod võivad hea idee olla) # Aidake teisi iseenda aitamiseks. Keskendudes teiste inimeste abistamisele aitab unustada ärevusetunde (kuid pidage kinni füüsilisest distantseerimisreeglitest) # Söö tervislikke ja tasakaalustatud toite # Joo piisavalt vett # Treeni kord päevas sees või väljas (pidades taaskord kinni kehtestatud reeglitest) # Magage hästi (vältige enne magamaminekut ekraane, vähendage kofeiini tarbimist ja looge kosutav keskkond) # Lülituge välja - hallake oma meediat ja teabe kogumist: 24-tunnised uudised ja pidevad sotsiaalmeedia värskendused võivad teid veelgi rohkem muretsema panna # Rõõmsad tegevused (mis iganes see teile sobib) - lugemine, kirjutamine, mängude mängimine, ristsõnade lahendamine, sudokud, joonistamine või maalimine, uue keele õppimine jne. # Võtke aega lõõgastumiseks ja keskenduge olevikule: lõõgastusmeetodid võivad aidata mõnel inimesel ärevustundega toime tulla. # Kui saate, käige korra päevas väljas või laske loodus tuppa: Haljasalades aja veetmine võib olla kasulik nii teie vaimsele kui ka füüsilisele heaolule. Kui te välja ei pääse, võite proovida neid positiivseid efekte saada, hoides aknaid avatuna või võttes aega aknast looduse vaatlemisele (linnuvaatlus on hetkel moes) ning loodusliku päikesevalguse saamiseks.Allikas: Eurocare

37 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page